Pompy perystaltyczne | Pompy perystaltyczne dozujące - OptiFlow

Pompy perystaltyczne

Pompy perystaltyczne dzięki swojej budowie i zasadzie działania idealnie nadają się do przepompowywania i dozowania cieczy w szerokim zakresie lepkości, również z cząstkami. Typowymi obszarami zastosowania są procesy, w których wymagane jest niskie ciśnienie tłoczenia [do 15 bar]. 

Skontaktuj się

Potrzebujesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu

Pompy perystaltyczne – niezawodne urządzenia do pompowania i dozowania cieczy

Pompy perystaltyczne to popularne urządzenia, które są wykorzystywane do przepompowywania i dozowania cieczy. Ze względu na swoje właściwości najczęściej są wykorzystywane w takich procesach, w których niezbędne jest niskie ciśnienie tłoczenia – maksymalnie do 15 bar. 

Pompy perystaltyczne i pompy perystaltyczne dozujące – sposób działania

Pompy perystaltyczne – z racji swojego sposobu działania – nazywane są także pompami jelitowymi lub wężowymi. Dzieje się tak dlatego, iż ten rodzaj pompy jest pompą wyporową, której zasada działania opiera się przede wszystkim na sprężaniu i rozprężaniu (podobnie jak w ludzkich jelitach). Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Poruszający się wirnik (który jest wyposażony w rolki lub krzywki) naciska na wąż ułożony w komorze pompy. Dzięki temu zawarte w niej substancje są przepychane i wyrzucane. Proces ten nazywany jest perystaltyką i opiera się na sprężaniu i rozprężaniu węża, natomiast działanie wyporowe jest powodowane przez połączenie zasad ssania i wytwarzania ciśnienia. Jednocześnie doskonałe uszczelnienie sprawia, iż produkt nie może zawrócić. Natomiast przepływ liniowy powoduje, iż urządzenie doskonale nadaje się do dozowania – stąd właśnie tego rodzaju pompy to często pompy perystaltyczne dozujące

Pompa perystaltyczna – rodzaje

Pompy perystaltyczne są dostępne w dwóch podstawowych wariantach – pompy wężykowe i pompy rurkowe. Te pierwsze doskonale sprawdzą się do pompowania substancji o dość dużej zawartości części stałych. Natomiast drugi rodzaj pomp – pompy rurkowe – idealnie nadają się do mniejszych przepływów. Są one w pełni programowalne i mają możliwość zastosowania wielu głowic.

Zastosowanie pomp perystaltycznych

Pompy perystaltyczne są stosowane w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Sprawdzą się zarówno w przemyśle chemicznym, spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym, jak i w laboratoriach oraz szeroko pojętej medycynie. Dodatkowo można je stosować do pompowania szlamu, chemikaliów, wydobywania biogazu czy w różnorodnych instalacjach ściekowych. Tak różnorodne zastosowanie wynika z tego, iż takie pompy są przystosowane do pompowania i dozowania bardzo wielu substancji – na przykład kruszyw, zapraw cementowych i wapiennych, past spożywczych, olejów, miodu, melasy, soków i syropów, czekolad, kremów, szamponów, błota, smarów, farb i wielu innych. Mogą być to zatem substancje o różnorodnych parametrach – rzadkie lub gęste, agresywne lub neutralne, pieniące się bądź silnie zanieczyszczone. 

Pompy perystaltyczne – podstawowe zalety

Pompy perystaltyczne charakteryzują się wieloma zaletami. Wśród tych najważniejszych można wymienić:

  • higieniczność i brak zanieczyszczeń krzyżowych (co wynika z tego, że pompowana ciecz jest zawarta w obrębie węża lub rury i nie styka się z ruchomymi częściami urządzenia)
  • łatwość konserwacji (jedyna część wymienna to wąż lub rura)
  • elastyczny przewód (zapewniający otwartą drogę przepływu, a co za tym idzie – odporność na ścieranie)
  • łagodność przepływu (co umożliwia zastosowanie pompy przy produktach wrażliwych na ścinanie – na przykład przy polimerach lub całych rybach)
  • proporcjonalność przepływu pompy do prędkości (co ułatwia dozowanie)
  • brak uszczelnień mechanicznych (co sprawia, iż w przypadku pęknięcia węża substancja pozostaje w komorze pompy)

Dodatkowo trzeba tu wspomnieć, iż pompy perystaltyczne charakteryzują się samozasysaniem, możliwością przenoszenia ciał stałych, pracą w obie strony i pracą na sucho. Jednocześnie są to urządzenia, których koszty eksploatacji i utrzymania są stosunkowo niskie. Warto też wspomnieć o tym, iż są dostępne w różnorodnej skali wielkości. 

Serwis i części do pomp perystaltycznych

Wszystkie zalety pomp perystaltycznych sprawdzą się tylko wtedy, gdy samo urządzenie będzie dobrej jakości. Dlatego też warto kupować je w firmie o ugruntowanej pozycji, która oferuje swoim klientom produkty najwyższej jakości – tworzone i projektowane przez uznanych producentów. Równie ważna jest fachowa obsługa serwisowa, dlatego w swojej ofercie posiadamy nie tylko same pompy, ale także i części do nich (zarówno oryginalne i zamienniki). Zapewniamy też profesjonalny serwis urządzeń i fachową obsługę specjalistów i techników, dzięki którym pompa perystaltyczna będzie działać niezawodnie przez długie lata.