Pompy krzywkowe | Pompy JEC, Omac - OptiFlow

Pompy krzywkowe

Pompy krzywkowe dzięki niskim siłom ścinającym, zapewniają delikatne pompowanie produktów w dużym zakresie lepkości. Zaprojektowane są w sposób modułowy, co umożliwia szybki demontaż takich części jak wirnik i uszczelki. Idealnie nadają się do pompowania produktów wymagających łagodnego traktowania. Posiadają certyfikat higieniczny EHEDG.

 

Skontaktuj się

Potrzebujesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu

Pompy krzywkowe – idealny wybór dla przemysłu

Pompy krzywkowe – zwane inaczej kłykciowymi – to urządzenia, których organem roboczym jest rotor. W tego rodzaju pompie są dwa rotory, które nazywają się krzywkami. Krzywki te mogą przyjmować różny kształt – w zależności od przeznaczenia danej pompy oraz jej właściwości. Większość pomp krzywkowych charakteryzuje się niskimi siłami ścinającymi, co sprawia, iż idealnie nadają się do pompowania produktów wymagających łagodnego traktowania.

 

Pompy krzywkowe – zasada działania

Zasada działania pomp krzywkowych opiera się na obrocie dwóch rotorów, które znajdują się w ich obudowie. Rotory umieszczone są na wałach, które są podparte za pomocą łożysk i połączone z zewnętrzną przekładnią. Elementy wypierające obracają się w przeciwnym kierunku. Nie stykają się ani ze sobą, ani z obudową pompy. Jednocześnie elementy te są ukształtowane w taki sposób, że uszczelniają komorę ssącą względem komory ciśnieniowej. I co warte podkreślenia – to uszczelnienie uzyskuje się jedynie przez szczelinę, a nie przez dodatkowe zawory. Natomiast sama zasada działania pompy krzywkowej jest bardzo prosta i obejmuje trzy podstawowe czynności:

 • dzięki obracającym się rotorom objętość na wlocie wzrasta, a produkt jest zasysany do pompy
 • substancja jest transportowana pomiędzy rotorem a komorą
 • objętość pomiędzy rotorami ulega zmniejszeniu, a produkt zostaje wypchany przez wylot

Taki sposób działania tych urządzeń klasyfikuje pompy krzywkowe w grupie pomp wyporowych.

Pompa krzywkowa – obszary zastosowania

Pompy krzywkowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje tłoczenie cieczy charakteryzujących się delikatną strukturą. Dlatego też świetnie sprawdzają się w przemyśle spożywczym – między innymi do obróbki mleka, lodów, syropów glukozowych, miodów lub ciasta chlebowego. Dodatkowo pompy te spełniają wysokie poziomy sanitarne, co umożliwia ich wykorzystanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też kosmetycznym lub farmaceutycznym.

Wśród liderów producentów pomp krzywkowych wymienia się najczęściej firmy: JEC, Omac i Q-Pumps.

Zalety pomp krzywkowych

Pompy krzywkowe wyróżniają się wieloma zaletami, wśród których warto wymienić:

 • delikatne pompowanie (pompy krzywkowe transferują substancje bez uszkadzania ich wewnętrznej struktury)
 • możliwość pompowania produktów charakteryzujących się większym rozmiarem cząstek
 • możliwość transferowania substancji o niskiej lepkości
 • higieniczna aplikacja
 • łatwość czyszczenia i konserwacji
 • długi czas eksploatacji
 • niezawodność
 • bezpieczeństwo stosowania

Oprócz tego pompy krzywkowe są zaprojektowane w sposób modułowy, co umożliwia szybki demontaż poszczególnych części urządzenia. 

Serwis i części do pomp krzywkowych

W katalogu OptiFlow znajdą Państwo pompy krzywkowe renomowanych producentów: pompy Omac, JEC i Q-Pumps. Zapewniamy także profesjonalny serwis i szeroki wybór części do pomp krzywkowych. Tak bogata i kompleksowa oferta gwarantuje wybór najlepszego i najbardziej dopasowanego do potrzeb przedsiębiorstwa sprzętu, a fachowy serwis i szybki dostęp do profesjonalnych części przekładają się na długotrwałe działanie urządzeń.